bartusia / O Bartku
 
Bartek urodził się o czasie.Rozwijał się prawidłowo. Był śliczny, roześmiany, skory do zabaw i bardzo towarzyski.  Jego pierwsze zdanie brzmiało "gdzie idziesz".

Niestety gdy skończył dwa lata nagle zaczął dziwnie się zachowywać i przestał mówić. W końcu pojawiła się diagnoza. Autyzm.

Co to jest autyzm?

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, obejmującym zarówno sferę intelektualną, emocjonalną jak i społeczną..

Więskszość dzieci z autyzmem to dzieci po regresie, który występuje w okolicach 20- 24 miesiąca życia. Wielu rodziców i naukowców przyczynę wciąż rosnącej liczby jego przypadków, upatruje w szczepieniach ochronnych.

Autyzm jest nieszczęściem które dotyka całą rodzinę dziecka, które na niego cierpi... Oznacza bowiem niejednokrotnie opóźnienie w rozwoju, zamknięcie w sobie, nadpobudliwość, autoagresję...

W skrajnych przypadkach dziecko nie przesypia nocy.. Przez większość doby krzyczy, wali głową w ścianę lub podłogę. Gryzie palce do krwi, wyrywa sobie rzęsy. Nie jest w stanie zakomunikować swoich potrzeb, nie jest samodzielne. Całkowicie uzależnione od otoczenia nie potrafi nawet pokazać że coś je bardzo boli. A silny ból, to niejednokrotnie przyczyna zachowań autoagreswynych.

Po wprowadzeniu kosztownego leczenia niektóre objawy autyzmu czasami ustępują. Przynajmniej te najgorsze.

Tak było w naszym przypadku... Bartek już nie krzyczy przez cały czas i się nie okalecza się. Teraz najważniejsze jest dla nas by Bartuś się usamodzielnił i nauczył kontaktować z otoczeniem. Największym marzeniem jest to by kiedyś znowu zaczął mówić.....

więcej o samej chorobie:

www.autyzmpomoc.zafriko.pl

 

 

 


 
{PASEK}
Kreator Stron www